Další úspěch Archeoparku Pavlov můžete oslavit i svou první šamanskou nocí v pravěku

Kategorie: Muzea,
Okres: Břeclav

Druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016 získal ve středu 17. května Archeopark Pavlov na slavnostním předávání cen Gloria musaealis. Jubilejní 15. ročník soutěže vyhlásily společně Asociace muzeí a galerií ČR, Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM. O pořadí na stupních vítězů rozhodla sedmičlenná odborná porota. Smyslem soutěže je upozornit na špičkové výkony institucí i jednotlivých odborných pracovníků v oblasti muzejnictví.

Pavlovská expozice uspěla v konkurenci 13 dalších projektů. Porotci se přitom v kategorii Muzejní počin zaměřili na aktivity, které vedly k významnému či dlouhodobému zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, významnému obohacení sbírek nebo zpřístupnění oblasti důležité pro ochranu přírody a krajiny či kulturní dědictví.

„Všechny nominované instituce se blýskly tím nejlepším. O to cennější pro nás druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016 je. Za vznikem Archeoparku Pavlov stojí obrovský kus práce i kooperace opravdových kapacit ve svých oborech. Výsledkem je nebývalá souhra světově významné lokality, vystavovaných sbírek i unikátního architektonického řešení, kterou svým zájmem oceňují také návštěvníci. Jen od začátku dubna se jich do Archeoparku přišlo podívat bezmála dvanáct tisíc,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které Archeopark Pavlov spadá.

Autorem libreta expozice, která přenáší návštěvníky zpět v čase do doby, kdy pod Pavlovskými vrchy žili lovci mamutů, je mezinárodně proslulý profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd. Výstava je díky němu nejen atraktivní, ale obsahově kvalitní a bohatá. „Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější nástroje, umělecké předměty, ostatky zvířat a dokonce autentický hrob tří záhadným způsobem uložených paleolitických mužů. Do života pravěkých lidí je vtáhne i několik multimediálních show – takzvaných videomappingů. Na ploše více než 500 metrů čtverečních se tak snoubí moderní technologie s klasickou muzejní prezentací,“ popsal Kubín.

Půda kolem Dolních Věstonic a Pavlova, ve kterém se Archeopark nachází, vydává paleolitické artefakty a kosterní pozůstatky pravěkých lidí i zvířat již po několik staletí, a stala se proto národní kulturní památkou. Tým archeologa Karla Absolona tu ve 20. letech minulého století vyzvedl ze země i proslulou Věstonickou venuši. A jeden takový nález předznamenal i podobu samotného muzea. „Součástí expozice se stala i ‚skládka‘ mamutích kostí, kterou odhalili archeologové při zahájení stavby v roce 2014. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout ostatky pravěkých zvířat a osídlení přímo v místě jejich nálezu,“ popsal další unikát Archeoparku ředitel Kubín.

Samotná budova muzea se ostatně pyšní prestižními tituly Stavba roku 2016 nebo Stavba Jihomoravského kraje. Vzešla ze spolupráce architektů Radko Květa a Pavla Pijáčka a téměř celý výstavní prostor ukrývá v terénní vlně pod zemí, protože nálezy z doby lovců mamutů jsou ukryté čtyři až pět metrů hluboko.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašují organizátoři ve třech kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku – a celkem se jí letos zúčastnilo 51 muzeí a galerií z celé České republiky s 81 projekty. Do finále se mezi Muzejní počiny nominovaly kromě Archeoparku i Oblastní muzeum Praha-východ s projektem „Památník národního útlaku a odboje“, Galerie moderního umění v Hradci Králové s „Rekonstrukcí budovy Galerie moderního umění“ a Vlastivědní muzeum v Olomouci se „Zámeckou expozicí Čechy pod Kosířem“.

Unikátnost pavlovské expozice si můžete netradičně vychutnat i během letošní Muzejní noci v sobotu 20. května. Muzeum, které přenáší návštěvníky zpět do doby, kdy v kraji pod Pálavou přebývali lovci mamutů, přivítá návštěvníky vůbec poprvé od svého otevření i v noci. Speciální akce nazvaná „Noc šamanů“ je inspirována světem tajemných pravěkých šamanů a pro malé i velké přináší pestrý program. Nebude chybět šamanova stezka, malování na obličej, výroba kouzelného amuletu, fotokoutek, přednáška ani koncert kapely Fantajm či ochutnávky piva z produkce pivovaru Mamut.

„Turisté si tak budou moci vychutnat nejen unikátní výstavu a architekturu stavby ověnčené hned několika renomovanými cenami, ale také atmosféru večera snášejícího se na pavlovské vrchy, kde před tisíci lety hořely ohně v sídlištích paleolitických lidí. Jak expozice v Dolních Věstonicích, tak Archeopark Pavlov budou pro návštěvníky o víkendu 20. a 21. května přístupny zdarma,“ uzavřel Kubín a dodal, že i zde je pro děti a rodiče přichystaný program v podobě pohádky.

Více na webových stránkách Regionálního muzea v Mikulově a Archeoparku Pavlov.

http://www.jizni-morava.cz/clanek/dalsi-uspech-archeoparku-pavlov-muzete-oslavit-i-svou-prvni-samanskou-noci-v-praveku

 

 

KONTAKT
Archeopark Pavlov
23. dubna 264
tel.: +420 519 322 126 (pokladna, rezervace)
e-mail: archeoparkrmm.cz

 

slevaarcheomuzeum 1
archeomuzeum 2archeopark pavlovarcheopark Pavlov 1archeomuzeum 2archeomu

reklamní sdělení

V OKOLÍ TAKÉ NAJDETE

123

Filtrovat mapu podle kategorií =