První dojmy ze Salonu vín 2018: Letos nás potěšila červená

Nová expozice Salonu vín ve Valticích má za sebou první dva týdny fungování. Z opticky vysoké návštěvnosti, která v prvních únorových dnech rozhodně nebývá obvyklá, lze předpovídat, že přízeň vínomilců letos rozhodně neutuchne. Novou kolekci vín jsme samozřejmě prozkoumali „na vlastní ústa“. Dalo by se říci, že z první návštěvy jsme si odvezli opačné dojmy než loni.

Seznam vín zařazených do salonu jsme okomentovali už těsně po jeho zveřejnění a většina předpokladů se nám na místě vyplnila. Zatímco vlašáky a veltlíny byly loni největšími taháky, tentokrát ostatní odrůdy nepředčily, prim naopak hrají zajímavé Chardonnay a Ryzlinky rýnské a co vysloveně potěší, je úroveň červených vín.

Tentokrát si nelze stěžovat ani na vína polosladká či sladká. Překvapilo nás ale, že i přes rekordně vysoký počet zastoupených vinařství jsou ta nejpěknější vína v drtivé většině z vinařství velkých a známých.

Vlašák nejlepší stříbrný, mezi veltlíny najdete i Hibernal
Na rozdíl od minulých let si nemusíte sekci Ryzlinků vlašských nechávat až nakonec, letos kvalitou nedominují. Navzdory tomu, že ten z Nového vinařství (č. 2) byl zvolen za celkového šampiona. Tentokrát jsme se opět s porotou neshodli, už ve vůni nám vadil lehce nezralý ořech. Ale kdo ví, loňský šampion také získával na kvalitě spíše s přibývajícími měsíci, možná se to povede i tomuto vínu. Za ochutnání tedy určitě stojí, stejně jako vzorek Vinselektu Michlovský (č. 1) – hodně těžký a minerální zástupce s vyšším alkoholem a nižší kyselinkou. Ze stejné trati a ročníku je i vlašák Mikrosvínu Mikulov (č. 3), tady jsou ale zřetelnější botrytické tóny. Paradoxně nám nejvíce chutnal Ryzlink vlašský z kolekce stříbrného salonu od Jana Stávka (č. 102). Krásný šťavnatý a hrozinkově botrytický z trati Liščí vrch v Březí.

Veltlínské zelené ani zdaleka nedosahuje úrovně loňského ročníku. U jednoho jsme silně pochybovali o odrůdě – tak „hibernalový“ veltlín jsme už hodně dlouho neměli a působil tu dost nepatřičně. Schválně nepíšeme, který to je. Kdo tuší, může se pochlubit v komentářích. Pěknou práci jsme ocenili u kořenitého veltlínu od Vinných sklepů Zapletal (č. 10), který nás zaujal zdaleka nejvíce.

09. 02. 2018 | Viktor Hausknotz

Více na https://mojelahve.cz/clanek/prvni-dojmy-ze-salonu-vin-2018-letos-nas-potesila-cervena-624

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress