Mikulov v roce 2016

Tisková zpráva 13/01/2016

Prezentace města Mikulov na veletrhu Regiontour 2016

Mikulov leží uprostřed sluncem zalité krajiny, osazené vinicemi, na úpatí Pálavských vrchů. Turistům nabízí mnoho zážitků a podnětů k poznávání, a to doslova všemi smysly. Pro mnohé je důvodem k návštěvě historie města, vtělená do architektonických památek. Milovníky přírody a aktivního odpočinku láká pálavská krajina a další návštěvníky kulturní a gastronomické akce.
Město i jeho okolí své hosty osloví také aktivním přístupem k životu. Oblast protíná více než 1200 km dlouhá síť cyklistických tras, nedaleké Novomlýnské nádrže nabízí své laguny ke koupání, rybolovu a k provozování vodních sportů. Pěší turisté ocení pečlivě značené turistické trasy, které vedou k nejatraktivnějším přírodním či historickým památkám kraje.
Mikulov je celoročně plný zajímavých turistických cílů a rádi bychom vás rádi upozornili na ty, které byste si neměli nechat ujít obzvláště.
o Regionální muzeum v Mikulově v roce 2016
Obnova zámecké zahrady Zámecká zahrada byla vždy nedílnou součástí celého zámeckého areálu. V letech po 2. sv. válce byla zahrada vším, jen ne zámeckou zahradou, suplovala též funkci městského parku. Díky projektu finančně podpořeném Jihomoravským krajem a Regionálním operačním programem získala zahrada opět podobu jako celek, který úzce souvisí s architekturou zámku. Vytvořila se zde klidová zóna, která je jakýmsi protipólem pulsujícího města. Vznikl prostor pro komorní kulturní akce, svatební obřady apod. Nově se rozšířily a zpřístupnily terasy nad synagogou. V celém areálu se rozšířily záhony a výsadby s mnoha novými druhy (ibišky, sasanky, jasmíny, plaménky, …). Novinkou je zahrada pro nevidomé a slabozraké, zelené bludiště a malá růžová zahrada. Tvář zahrady zásadně změnila nová oranžerie a obnova schodiště do sala terreny.

Křehký Mikulov, 27. 5.–27. 8. 2016 Šestý ročník Festivalu Křehký Mikulov představí designové novinky, řadu hostů, výstav a doprovodných akcí. Pokračovat bude projekt konfrontace současného designu a historických artefaktů. To vše v historických částech zámku, včetně udírenské věže a starobylé knihovny, nově také v Dietrichsteinské hrobce. Osobní setkání, sběratelé designéři, galeristé, veřejnost. Výstavy Křehký Mikulov budou na zámku do 27. 8. 2016.
Novinka – v létě otevřeno od pondělka do neděle
červenec, srpen 2016 / pondělí – neděle 9:00–18:00 Snahou vyjít vstříc návštěvníkům je rozšíření otevírací doby zámku. Nově tak bude v červenci a v srpnu zámek a synagoga otevřeny denně, tzn. od pondělka do pátku od 9:00 do 18:00. Pravidlem jsou již středeční kostýmované noční prohlídky.

Zámek Mikulov Publikace o zámku v Mikulově, druhé rozšířené vydání, nepatří ke klasickým průvodcům po památkovém objektu. Její obsah je dán historií zámeckých staveb, přerušenou požárem na konci 2. světové války, který zničil jižní barokní palác – obytnou část objektu. Po obnově stavby v padesátých letech 20. století se zámek stal sídlem okresního muzea. Severní dochované středověké a barokní stavby a zlomky původní architektury obytného paláce dovolují vnímat dlouhou historii stavby, započatou přemyslovským hradem na hranici s Rakouskem.
Cílem publikace je provést čtenáře či návštěvníka historií objektu. Orientaci ve stavebním vývoji může pomoci ikonografie – veduty a historické plány. Dochovala se podstatná část obrazárny a zlomky z mobiliáře, předměty, nyní zveřejněné v expozici muzea, dávají představu o vybavení zámeckých sálů. Část obsahu publikace je věnována členům rodů, které jméno Mikulova nesly u rodinného jména – Liechtensteinům (do 1570) a Dietrichsteinům (do 1945). Jejich příběhy doplňují dochované portréty. Závěr publikace tvoří průvodce stálými výstavami Regionálního muzea.
Důraz je položen na obrazový doprovod textů. Fotografie současného stavu staveb, jejich interiérů, jejich využití muzejními aktivitami a snímky renovované zámecké zahrady mají publikaci ukotvit k době vydání.
Autorka: Mgr. Dobromila Brichtová Lektor: Mgr. Miroslav Koudela Redaktorka: Ing. Stanislava Vrbková Fotograf: Milan Karásek

Mikulovské příměří 1866, 16. 6.–20. 11. 2016 Výstava a vzpomínkový akt plánovaný na 23. 7. 2016 připomenou 150. výročí prusko-rakouské války 1866 a uzavření příměří podepsaného na zámku v Mikulově, jehož důsledky v mocenské oblasti daly vzniknout předpokladům k první světové válce. Jednání se tehdy zúčastnili mimo jiné pruský král Vilém I. a kancléř Otto von Bismarck.
Mikulovské výtvarné sympozium „DÍLNA“ 2016 –23. ročník, 16. 7.–13. 8. 2016 Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“ je tradiční, přesto se neustále rozvíjející se projekt. „Dílna“ – čtyřtýdenní setkání a tvorba výtvarných umělců završená vernisáží – probíhá v Mikulově od roku 1994. Akce je již několik let událostí nadregionálního významu se zahraničním přesahem. Důkazem toho je i účast zahraničních umělců, kteří se na vývoji dílny aktivně podíleli. Hlavním pořadatelem je město Mikulov a spolupořadatelem a partnerem projektu je Regionální muzeum v Mikulově.
Ročník 2015 bude završen křtem katalogu 16. dubna 2016.
Letošními účastníky budou Mgr. Art. Josef Achrer, Mgr. Michal Kalous, PH.D., Mgr. et MgA. Barbora Lungová, Jaromír Šimkůj, Doc. ak. mal. Petr Veselý – kurátor, František Hodonský a PhDr. Kaliopi Chamonikola, PH.D..

Archeologický park Pavlov

Na konci května bude otevřen Archeologický park Pavlov. Projekt, podpořený Regionálním operačním programem a Jihomoravským krajem, unikátním způsobem zpřístupní lokalitu, která patří mezi národní kulturní památky.
Komplex sídlišť z období paleolitu – doby lovců mamutů – poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných, kostěných nástrojů, uměleckých předmětů, ale i kosterních ostatků člověka současného typu, díky kterým tak patří mezi přední archeologické lokality a to v celosvětovém měřítku.
Atraktivním způsobem pojatá expozice kombinující současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci zpřístupní široké veřejnosti to nejdůležitější, co vědecké výzkumy přinesly. Prezentovány tak bude nejen historie výzkumů v podobě dobových fotografií a dokumentů, ale především samotný materiální a duchovní svět tehdejších lidí. Pozornost bude zaměřena na témata jako lov, každodenní život na sídlišti, umění a rituály, pohřbívání a magie a další. Pro expozici jsou připravovány nové webové stránky, kde se zájemci o podrobnější informace mohou dozvědět více.
Bude též připravena řada doprovodných programů zaměřených nejen na spolupráci se školami, ale určených i široké veřejnosti.
Projekt samotný počítá s dalším rozvojem do budoucna, především skrz vytvoření naučné stezky popisující klíčová naleziště přímo v terénu a projekty zaměřující se na experimentální archeologii.
Kontakt: Regionální muzeum v Mikulově Mgr. Petr Kubín, ředitel Tel.: 519 309 021, e-mail: rmm@rmm.cz www.rmm.cz

Mikulov – město kultury, památek a vína
Starobylé město respektuje své historické tradice, podporuje kulturu a usiluje o rozkvět cestovního ruchu. To vše také dotváří jedinečnou atmosféru hlavní akce sezóny – Pálavského vinobraní. Patří ale také k akcím, jako jsou Slavnosti města Mikulova, Velikonoční Mikulov, Kytarový festival, Festival národů Podyjí, Festival barokního divadla, Eurotrialog, Mariánská pouť na Svatý kopeček, Svatomartinský Mikulov či Advent v Mikulově. To je jen ukázka z dalších více než sto šedesáti akcí, které na vás v tomto roce čekají.
Festival barokního divadla Moravský parnas Johanna Georga Gettnera, 28. – 31. 7. 2016 Festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera, jenž vznikl v roce 2013 připomíná bohatou barokní divadelní historii města a poodkrývá dobu, kdy Mikulov patřil k důležitým středoevropským divadelním centrům s rozkvetlou zámeckou a díky piaristům i školskou divadelní kulturou. Věnován je místnímu rodákovi a jedné z významných postav evropského barokního divadla Johannu Georgu Gettnerovi (? – 1696).

Letošní ročník festivalu bude věnován jedné z nejvýznamnějších událostí v divadelních dějinách města Mikulova, neboť v roce 2016 uplyne 400 let od doby, kdy na mikulovském zámku nechal kardinál František Dietrichstein postavit nejstarší zámecké divadlo na našem území. Tento sál sloužil svému účelu až do požáru zámku v roce 1719. Následně byl přestavěn a nově upravené prostory se začaly využívat jako knihovna.
Pálavské vinobraní 9. – 11. září 2016, tradiční slavnost vína a vinařství v Mikulově Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend v Mikulově. Svým heslem „Každý rok zas a znova, na víno do Mikulova” láká všechny příznivce burčáku, vína a všeobecného veselí na tři dny neopakovatelných zážitků a pohodové atmosféry. Opět se připravuje pestrý kulturní program – koncerty domácích i zahraničních hvězd, dechových hudeb, cimbálových muzik, historická tržnice, průvod družiny s králem Václavem IV., královské audience, krojovaný průvod, Vinařské městečko s nabídkou vín a gastronomických specialit, Národní soutěž vín mikulovské podoblasti a veřejná ochutnávka vín, soutěže a atrakce pro děti, lety vrtulníkem, fotosoutěž o nejlepší fotografii z vinobraní, výstup na Svatý kopeček a další. Pro zájemce budou opět zřízena dvě stanová městečka.
Pořadatelem akce je Město Mikulov, akci organizačně zajišťuje Mikulovská rozvojová, servisní společnost města. Předprodej třídenních permanentek byl zahájen již v prosinci 2015. Permanentky bude možné koupit v Turistickém informačním centru Mikulov a v síti Ticketsteam.
Informace: www.palavske-vinobrani.cz (stránky zajišťují aktuální informace pro návštěvníky, média, sponzory, prodejce a nabízejí propojení na facebook).
Během turistické prázdninové sezony místní historické i přírodní památky připravily četné tematické akce pro veřejnost. Každé úterý se pořádají prohlídku jeskyně Turold při svíčkách, každou středu se konají noční prohlídky na zámku a každý čtvrtek večerní kostýmované prohlídky s postavou dávného poutníka v Dietrichsteinské hrobce.
Bohatá je i nabídka vinařských večerů. Každý čtvrtek od 19 hodin se konají Prázdniny s vinařem ve Vinařství rodu Pazderků, sérii sobotních posezení u cimbálu nabídnou místní restaurace a vinné sklepy.
Také Turistické informační centrum Mikulov spojuje turistiku s vinařstvím a zve na pravidelné prázdninové prohlídky městem s návštěvou vinného sklepa, které začínají denně v 18 hodin. Každou prázdninovou středu nabídne návštěvníkům speciální agro program S MOTYKOU DO VINOHRADU, které připravilo ve spolupráci s vinařstvím ZD Sedlec. Během tří hodin čeká účastníky programu seznámí nejen práce, ale i zábava v podobě degustace vín, ochutnávky regionálních produktů či romantická procházka k největšímu moravskému rybníku Nesyt.
Letošní novinkou je nová trasa komentovaných prohlídek zaměřená na poutní minulost a historii Mikulova. Návštěvníci během ní zhlédnou místní církevní stavby – Dietrichsteinskou hrobku a křížovou cestu s kaplí sv. Šebestiána na Svatém kopečku.
Turistické informační centrum Pavlov Turistické informační centrum Mikulov, o.p.s. (provozovatel TIC Mikulov) rozšíří svoji působnost do obce Pavlov. Slavností zahájení provozu nového Turistického informačního centra Pavlov, které vzniklo díky podpoře Obce Pavlov, je stanoveno na sobotu 26. 3. 2016. Infocentrum bude poskytovat základní standard služeb návštěvníkům obce Pavlov a turistické oblasti.

O Degustarium – unikátní projekt Mikulovské vinařské podoblasti
Degustarium spojuje vinařskou výjimečnost Pálavy, nezaměnitelný charakter vín i osobitý styl místních vinařů. Představuje vína špičkové kvality podle viničních tratí a dává tak z nového pohledu vyniknout vybraným lokalitám Mikulovské vinařské podoblasti. Podle svého vinného kodexu zařazuje Degustarium na vinný lístek odrůdy: Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené a Rulandské bílé. Tato vína pocházejí z oblastí ohraničených nádržemi Nové Mlýny, na jihu hranicemi s Rakouskem, řekou Dyjí na západě a katastrálním územím Pavlova, Klentnice a Mikulova.
Degustarium každoročně vyhlašuje soutěž Degustarium Star víno o nejlepší typická vína z Pálavy. Vítězná vína podle tratí jsou oceněna známkou kvality a mají v Degustariu svou exkluzivní prezentaci. Výběrovou degustační komisi tvoří špičkoví domácí i zahraniční znalci vín. Další ročník soutěže začíná v březnu 2016, kdy ve dvou kolech proběhne selekce vzorků z oblastí zahrnutých v kodexu Degustaria. Finální kolo, v němž je Star víno Degustaria vybírána z 80 vzorků, je plánováno na 15. dubna 2016. Pro veřejnost budou vítězná vína 2016 představena jednodenním jarním Festivalem vín v prostorách Degustaria.

Kontakt: degustarium@degustarium.cz www.degustarium.cz
Za celý realizační tým s úctou:
Bc. Lenka Křivánková manažerka PR, Mikulovská rozvojová, s.r.o. Tel.: 519 324 922, e-mail: media@mikulov.c

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress