2. ročník Setkání přátel jižní Moravy – I love Jižní Morava

Přátelé jižní Moravy se po roce opět sjedou do Starovic
Malá obec Starovice na Břeclavsku bude v sobotu 30. července dějištěm již druhého ročníku Setkání přátel jižní Moravy. Letošním mottem celé folklorní akce, která nemá v České republice obdoby, je „Prožijte jihomoravské hody“.

Do přírodního areálu Pod kaštany jsou zváni krojovaní i všichni milovníci jižní Moravy a přátelé tradic. „Pro všechny, ať už v kroji či bez kroje, je připravena spousta zábavy, dobré muziky i vína. Ale především je to setkání všech, kteří milují naši Moravěnku,“ říká pořadatel a zakladatel internetové komunity I Love Jižní Morava Jan Záhora.

Ta od svého založení na jaře v roce 2013 oslovila už bez mála osmdesát tisíc fanoušků. Na facebookové stránce se tak potkávají příznivci z Moravy, celé republiky i ze zahraničí. „Díky tomu, že lidí stále přibývalo a přibývalo, tak nás napadlo uspořádat setkání všech, kteří v tomto krásném regionu žijí, navštěvují jej, rádi ho objevují a především mají jižní Moravu rádi tak, jako my, zakladatelé komunity. A protože mezi nejsilnější témata patří bezesporu naše jedinečné kroje, výborná vína, nádherná krajina a po staletí udržované tradice, je právě toto ústředním motivem akce,“ říká Jan Záhora a dodává, že jedním z cílů folklorního setkání je alespoň na chvíli smazat pomyslné folklorní hranice mezi regiony jižní Moravy a zavést tradici pravidelného setkávání všech, kdo jsou pro toto téma zapáleni, a to nejen z České republiky.

Vloni do Starovic přijelo na sto čtyřicet krojovaných z dvaadvaceti obcí Břeclavska a Brněnska.
Pestrost krojů předvedli při společném průvodu, který bude jedním z hlavních bodů programu i při letošním setkání. Krojovaných bude ale daleko víc a nejenom z jižní Moravy, ale také ze Slovenska. Přijedou například páry z Kyjova, Hovoran, Vacenovic, Dyjákovic, Hrabětic, Velké nad Veličkou, Hustopečí či Kobylí a zajímavé kroje předvedou i slovenští folkloristé z obce Závod či Moravského Svatého Jánu. „I když mohou být kroje někdy nepohodlné, nabyli jsme dojmu, že mladí lidé se do nich strojí rádi. Ten pocit hrdosti a sounáležitosti se svými kamarády se nedá ničím nahradit. A ti starší jsou zase rádi, že tradice své rodiny či vesnice mají komu předat. Právě na tomto setkání mají i obce jedinečnou možnost pochlubit se právě tím svým krojem a jeho zvláštnostmi, ale také třeba představit místní zvyky nebo pozvat přátele na pořádané akce,“ zve všechny Jan Záhora.

Všichni krojovaní mají na akci vstup zdarma. Ostatní návštěvníci mohou vstupenku koupit v předprodeji za 130 korun či na místě za 150 korun, senioři mají zvýhodněnou cenu 100 a děti do 15 let 30 korun.

Záštitu nad setkáním převzal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a přislíbil osobní účast v kroji. Nejkrásnější krojovaný pár, který budou v soutěži vybírat návštěvníci, se může těšit také na cenu hejtmana – malovanou krojovou mašli.
Vítězové loňského ročníku Jakub Klein a Šarlota Maulerová z Hustopečí u Brna vzpomínají: „Účasti v soutěži určitě nelitujeme, právě naopak. Vítězství nám, v tom dobrém slova smyslu, přineslo především obdiv našich krojů od ostatních, šerpu zdobící náš pokoj a tak nějak se nám na čele octla vizitka nejkrásnějšího krojovaného páru, každý nám gratuloval k vítězství.“

Na kroje však nebude zaměřená jen soutěž. Součástí programu bude také komentovaná ukázka oblékání dívčího kroje „Keď sa dívča strójí“. Oblékat se bude od 10.45 hodin před hlavním podiem pětice děvčat do regionálně odlišných kroj

I Love Jižní Morava
Jan Záhora

www.nejlepsizmoravy.cz
mobil: +420 774 894 891

www.facebook.com/ilovejiznimorava.cz, , ilovejm@email.cz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress